Pozivam sve relevantne aktere u BiH da u potpunosti poštuju ustavni mandat Centralne banke BiH, a to znači da CB BiH nastavlja da radi prije svega za državu i njene institucije – rekao je na početku obraćanja Šmit.
On je naglasio da se ove godine obilježava godišnjica od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma.
– Ove godine, kao što znamo, obilježavamo 30 godina od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma. Malo smo uranili jer je godišnjica u decembru. Ovaj sporazum je okončao rat, ali ostaje i dalje nezaobilazan teren za mirnu budućnost BiH. Često čujemo izraz “izvorni Dejton”, a to se odnosi da mogućnosti BiH da brani svoj suverenitet i obavzuje entitete da poštuju potpisano – rekao je Šmit, prenosi Bosnainfo.
Ponovio je da je BiH suverena država, te da entiteti postoje isključivo u okviru države.
– Dejtonski sporazum potvrđuje da BiH postoji kao nezavisna država i da je njena upravna struktura modificirana kako bi se BiH sastojala od dva entiteta. BiH je suverena država, a entitet postoje u okviru države – rekao je on.
Osuda postupaka vlasti RS
Šmit je dodao da su oštro osuđeni postupci vlasti u RS.
– Na sastanku PIC-a oštro su osuđeni postupci vlasti RS kojima se dovodi u pitanje ustavni okvir BiH. To uključuje nepoštivanje odluka Ustavnog suda, gdje je 27. maja potvrđeno da su odluke zasnovane na Dejtonskom sporazumu odluke koje se moraju poštovati i ne može biti razlike između izvornog i današnjeg Dejtona – rekao je on.
On je nastavio priču.
– Ukoliko je došlo do prenosa nadležnosti, to znači da nadležnosti ostaju na državnom nivou i da država odlučuje da li će se te nadležnosti vratiti. Aktivnosti koje smo vidjeli sa te strane ne služe građanima, posebno građanima RS. Zbog toga ovi potezi ugrožavaju prava i slobode svih građana – rekao je Šmit.
Kaže da su se stranke iz Banjaluke koje su bile na jučerašnjem sastanku složile oko pitanja sankcionisanja.
– Političke stranke koje su bile prisutne iz Banjaluke su se složile da pitanje sankcioniranja nije usmjereno protiv građana RS. To je važno ponoviti da sankcije nisu usmjerene protiv građana nego tražimo način da izađemo iz problema u kojima smo se našli. Također, čuo sam iz Banjaluke neke izjave u kojima se žali da li je dozvoljeno da se stranke iz Banjaluke pojave i razgovaraju na PIC-u. To je pravo svakog pojedinca i zato bih preporučio da se odustane od pogrešnih tumačenja u smislu ko ima pravo reći ko ide gdje – rekao je on.